O studiach

Jesteśmy zdumiewająco bliźniaczymi narodami.

– Zygmunt Miłoszewski

Podyplomowe studia polsko-żydowskie zostały utworzone w 2015 roku. Głównym celem programu jest stworzenie zainteresowanym możliwości zapoznania się z wybranymi aspektami kultury i historii, w których nastąpiło spotkanie i wzajemne przenikanie się elementów żydowskich i polskich. Z założenia interdyscyplinarny, program studiów polsko-żydowskich wpisuje się w ten sposób zarówno w ramy studiów żydowskich, jak i studiów nad kulturą polską.

Polska zajmowała szczególne miejsce w żydowskiej historii. Równocześnie trudno mieć wątpliwości co do tego, iż tzw. wątki żydowskie, najrozmaiciej rozumiane i przedstawiane, stanowią istotną część zarówno polskiej przeszłości, jak i teraźniejszości.

Podyplomowe studia polsko-żydowskie umożliwiają zastanowienie się nad wieloma ważnymi kwestiami związanymi z tradycją, historią, kulturą, tożsamością, religią w polsko-żydowskim kontekście. Obecna piąta edycja (rok akademicki 2020/2021) jest dedykowana historii żydowskich kobiet. W zależności od sytuacji epidemiologicznej zajęcia będą odbywały się na żywo lub online.

Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na tematy związane ze wspólnymi wątkami polskiej i żydowskiej kultury i historii, a także do tych, które stawiają w tej dziedzinie pierwsze poznawcze kroki. Zachęcamy do uczestnictwa w naszym programie i skorzystania z wiedzy uznanych specjalistów: historyków, literaturoznawców i kulturoznawców.

Kierowniczka studiów:
dr hab. Monika Rudaś-Grodzka, prof. IBL PAN (IBL PAN)
Koordynatorka studiów:
dr hab. Jolanta Żyndul

Koszt studiów:
Semestr: 1800 PLN
Wpisowe: 300 PLN