Jesteśmy zdumiewająco bliźniaczymi narodami.
– Zygmunt Miłoszewski
Podyplomowe studia polsko-żydowskie zostały utworzone w 2015 roku. Głównym celem programu jest stworzenie zainteresowanym możliwości zapoznania się z wybranymi aspektami kultury i historii, w których nastąpiło spotkanie i wzajemne przenikanie się elementów żydowskich i polskich. Z założenia interdyscyplinarny, program studiów polsko-żydowskich wpisuje się w ten sposób zarówno w ramy studiów żydowskich, jak i studiów nad kulturą polską.
Polska zajmowała szczególne miejsce w żydowskiej historii. Równocześnie trudno mieć wątpliwości co do tego, iż tzw. wątki żydowskie, najrozmaiciej rozumiane i przedstawiane, stanowią istotną część zarówno polskiej przeszłości, jak i teraźniejszości.
Podyplomowe studia polsko-żydowskie umożliwiają zastanowienie się nad wieloma ważnymi kwestiami związanymi z tradycją, historią, kulturą, tożsamością, religią w polsko-żydowskim kontekście. W drugim semestrze 2024/2025 tematem przewodnim będą „Językowe światy Żydów polskich” (hebrajski, jidysz, polski jako język żydowski), dzięki czemu zostanie przedstawiona wielojęzyczna kultura żydowska w kontekście politycznym i społecznym.
Zajęcia będą odbywały się głównie online; planujemy zorganizować dwa zjazdy stacjonarne.
Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na tematy związane ze wspólnymi wątkami polskiej i żydowskiej kultury i historii, a także do tych, które stawiają w tej dziedzinie pierwsze poznawcze kroki. Zachęcamy do uczestnictwa w naszym programie i skorzystania z wiedzy uznanych specjalistów: historyków, literaturoznawców i kulturoznawców.
Kierowniczka studiów:
dr hab. Monika Rudaś-Grodzka, prof. IBL PAN (IBL PAN)
Koordynatorka studiów:
dr hab. Jolanta Żyndul
Koszt studiów:
Semestr: 2100 PLN
Wpisowe: 300 PLN